Kuchnia letnia

wrzesień 11, 2016

W lecie dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Większość czasu spędzamy na zewnątrz domu ciesząc się słońcem, kwitnącym ogrodem czy możliwością spotkania się z rodziną na świeżym powietrzu. Jest to rownież dobry moment aby zaprosić znajomych na obiad czy grilla.

Taras czy ogród?

Kuchnię letnią można zorganizować na kilka sposobów np. na balkonie, tarasie i ogrodzie. Grillowanie w bloku może być nieco uciążliwe dla naszych sąsiadów, ze względu na dym czy niechciane zapachy, dlatego proponujemy grille elektryczne lub gazowe. Oprócz redukcji niepożądanych zapachów są łatwiejsze do czyszczenia i mniejsze od tradycyjnych grilli, dzięki czemu możemy zaoszczędzić więcej miejsca. Kuchnia na balkonie będzie wymagała znacznie mniej sprzętów niż kuchnia ogrodowa, gdyż wszystkie sprzęty i akcesoria mamy pod ręką. Natomiast im dalej od domu tym bardziej nasza kuchnia powinna być rozbudowana i zaopatrzona w odpowiednie sprzęty do gotowania. Zapewni nam to wygodę oraz zaoszczędzi czas. Jeśli decydujemy się na kuchnię na zewnątrz domu warto zainwestować w parasol, altanę lub wiatę. W upalne dni ochronią nas przed nadmiernym słońcem, natomiast przy pochmurnej pogodzie może stanowić osłonę przed deszczem. Warto również wspomnieć o przyłączach gazu, prądu, wody i odprowadzeniu ścieków. Istotnym elementem, bez względu na który wariant się decydujemy, musimy pamiętać o stabilnym podłożu na którym będzie stał nasz grill- deski na legarach, kostka brukowa, beton czy zwykle płytki. Ważne jest, aby powietrznia na której gotujemy była trwała i dobrze zmywalna. Jeżeli decydujemy się na kuchnie pod gołym niebem trzeba również zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie. Jednak zanim zdecydujemy się na zainstalowanie takiej kuchni w naszym ogrodzie, warto przemyśleć w jaki sposób będziemy ją wykorzystywać. Innego zaopatrzenia potrzebuje kuchnia, w której będziemy piec kiełbaski na grillu, a innego jeśli przygotowujemy obiad dla rodziny. W drugim wariancie będą nam potrzebne duże palniki i spory blat roboczy. Można również się pokusić o niewielki ogród ziołowy.

All in one

Aktualnie projektanci oferuja nam szeroki asortyment kuchni oraz wysp kuchennych z serii „all in one” (wszystko w jednym). Są praktyczne i bardziej wytrzymałe na warunki zewnętrzne, a do tego w rożnych stylach. W przypadku jeśli chodzi o sprzęty zasilane elektrycznie są one zabezpieczone. Decydując się na taki luksus, warto zatrudnić dobrego fachowca, ponieważ taka kuchnia musi spełniać konkretne wymagania.

Mając do dyspozycji więcej miejsca można wybudować kuchnię letnią z murowanym piecem chlebowym lub wędzarnią. Wybierając takie rozwiązanie musimy pamiętać o okapie, pochłaniającym dym z pieca. Ceny takich kuchni oscylują w granicach od 900 złotych do 1400 złotych.