Jak wybrać mieszkanie?

styczeń 19, 2016

-

Po pierwsze musimy ustalić jaki mamy budżet przeznaczony na kupno mieszkania, bo od tego zależeć będzie jego powierzchnia i okolica w jakiej będzie się znajdowało. Pod uwagę także powinniśmy wziąć model rodziny jaki stworzyliśmy, bądź jaki chcemy stworzyć w przyszłości. Wcześniej ustalmy liczbę pokoi, tak aby każdy członek rodziny znalazł swoje miejsce z odrobiną prywatności. Jednakże nie zapominajmy przy tym o powierzchni. Mieszkanie nie powinno być za małe, ale i nie za duże, bo każdy metr kwadratowy to wydatek. Niech jego rozmiary odpowiadają naszym rzeczywistym potrzebom. Gdy wybieramy mieszkanie starajmy się aby było w nim jak najwięcej powierzchni mieszkalnej, a jak najmniej korytarzy, unikniemy wówczas ciasnoty i będziemy mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy.

Lokalizacja, a zwłaszcza okolica, jest dla nas bardzo ważna przy wyborze mieszkania, lecz nie powinna być stawiana na pierwszym miejscu. W czasach dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej lepiej wybrać mieszkanie oddalone od centrum, za to dobrze rozwiązane funkcjonalnie i odpowiadające naszym potrzebom. Idealnym rozwiązaniem byłoby znaleźć mieszkanie takie, które jednocześnie znajdowało by się w dobrej okolicy i spełniało nasze wymagania.

Więc jeśli decydujemy się na zakup nowego „M” trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach jakimi należy się kierować:

– należy ustalić liczbę pomieszczeń jakie będą nam niezbędne, aby nie mieć poczucia ciasnoty i by każdy z domowników maił własny kąt

– należy pamiętać o układzie funkcjonalnym, który pozwoli nam racjonalnie zagospodarować przestrzeń i zaspokoić powszechne potrzeby mieszkaniowe

– należy sprawdzić czy mieszkanie można łatwo podzielić na strefy dzienną i nocną

Czynnikiem decydującym przy zakupie mieszkania powinna być funkcjonalność. Przed dokonaniem wyboru powinniśmy przeanalizować wszystkie strefy.

Strefa wejścia powinna być wizytówką każdego domu, ponieważ tutaj powstają pierwsze wrażenia i odczucia gości. Hol powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby z niego można było dostać się do każdego pomieszczenia w mieszkaniu. Zakłada się że minimalna wielkość strefy wejściowej powinna wynosić 6 m2, pozwala to na uniknięcie tłoku przy powitaniu gości. Dobrym rozwiązaniem jest, gdy w strefie wejścia umiejscowiona jest garderoba, lub wieszak na odzież wierzchnią. Powinno znaleźć się tu także miejsce na odłożenie bagaży, torby lub zakupów, aby nie potykać się przez nie.

Przy strefie wejścia jeśli mamy taką możliwość możemy umieścić toaletę dla gości. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, bo pozwala w łatwy sposób korzystać z niej, a goście nie wkraczają w prywatne strefy domu.

Z wejścia również powinien być łatwy dostęp do kuchni, która jest sercem większości domów. Jest to miejsce prac domowych i pobytu domowników. Kuchnia powinna być na tyle przestronna i funkcyjna, aby znaleźć w niej miejsce dla domowych sprzętów, wyposażenia i naszych codziennych zapasów żywności. Jeśli kuchnia ma być także naszą jadalnią nie może zabraknąć w niej miejsca na duży stół dla wszystkich członków rodziny. Kupując mieszkanie zastanówmy się czy kuchnia ma pozostać zamknięta czy otwarta na salon i miejsce zabaw dzieci. Łącząc kuchnię z salonem możemy zyskać więcej przestrzeni i oddechu w domu, zwłaszcza gdy w kuchni nie ma okna. Otwierając kuchnię na mieszkanie, zwłaszcza małe, uzyskujemy doświetlenie tej strefy i wrażenie większej powierzchni mieszkania.

Salon jest drugim najważniejszym pomieszczeniem w domu. To tu spędzamy większość dnia, odpoczywamy po pracy i przyjmujemy gości. Przy wyborze mieszkania zastanówmy się czy nasz salon jest ustawny, jakie meble się w nim zmieszczą i jaka ich ilość, czy znajdzie się w nim miejsce na sprzęty rozwijające nasze pasje (fortepian, sztaluga). Trzeba także pomyśleć o miejscu na telewizor. Czy często z niego korzystamy, czy w ogóle jest nam potrzebny? Kolejnym elementem w wyborze odpowiedniego mieszkania jest jego doświetlenie, a zwłaszcza salonu. Zwróćmy uwagę na okna, widoki i czy mieszkanie posiada jakiś balkon, bowiem często mamy potrzebę otworzenia przestrzeni na całej wysokości mieszkania i wpuszczenia do wnętrza świeżego powietrza.

Sypialnie natomiast powinny znajdować się w miejscu oddalonym od hałasu i gwaru domowników w tzw. strefie nocnej, gdzie goście z reguły nie mają wstępu. Dojście do każdej sypialni powinno być tak zaprojektowane, aby można było dostać się do nich nie przeszkadzając innym osobom. W sypialni, zwłaszcza młodych rodziców, powinniśmy wcześniej zaplanować miejsce na wstawienie łóżeczka dla niemowlaka. Ważnym punktem też jest aby z sypialni rodziców i dzieci był łatwy dostęp do łazienek. Jeśli nie mamy miejsca na wygospodarowanie oddzielnej garderoby, powinniśmy zwrócić uwagę na to czy w sypialni wystarczy miejsca na odpowiednią ilość szaf i komód. Jeśli chcemy mieć toaletkę nie możemy nie sprawdzić czy znajdzie się dla niej kąt. Wybierając mieszkanie powinniśmy także zastanowić się w którym kierunku świata powinny być zwrócone okna naszej sypialni. Nie każdy lubi wstawać wraz ze świtem i być budzony prze ostre promienie wschodzącego słońca.

Planując pokoje dla dzieci musimy podjąć decyzję czy będą to również ich pokoje zabaw, czy tylko sypialnie, bo od tego będzie zależała ich powierzchnia. Pokoje dla dzieci jednak nie powinny mieć mniej niż 10 m2, a każde dziecko powinno mieć własną szafę i biurko. Ważną rzeczą jest aby pokoje dzieci były wystarczająco jasne i odpowiednio doświetlone światłem naturalnym, bo dość często są to również miejsca, gdzie dzieci uczą się, odrabiają lekcje i pracują.

Jeśli nasze „M” jest wystarczająco duże wcześniej zaplanujmy pokój dla gości. Zwykle urządza się go w charakterze neutralnym, bądź często służy on za domowe biuro lub pokój do hobby. Wybiegając w przyszłość możemy zmienić go później w pokój dla dziadka, czy babci, która nie radzi sobie z codziennymi pracami i może już zostać sama.

Łazienka równie ważna w domu, powinna być wygodna dla użytkowników. Wybierając mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę na sposób w jaki chcemy ją umeblować i z jakich sprzętów najczęściej korzystamy. Zastanówmy się czy lepszym rozwiązaniem będzie dla nas prysznic, czy wolimy posiadać wannę. Czasami zdarza się, że chcielibyśmy mieć jedno i drugie, więc sprawdźmy czy mamy na to wystarczająco miejsca. Zastanówmy się czy potrzebne nam są dwie umywalki, czy zmieści nam się również bidet?  A może uda nam się wygospodarować miejsce na oddzielną toaletę, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Planując urządzenie funkcjonalnej i wygodnej łazienki, nie możemy zapominać o wyznaczeniu miejsca na wystarczającą ilość półek na kosmetyki. Sprawdźmy też, czy zmieścimy dodatkową szafkę na chemię i środki czystości. A może nasze mieszkanie będzie posiadało oddzielne pomieszczenie gospodarcze? Takie pomieszczenie również jest bardzo praktyczne, bo możemy umieścić w nim pralkę, suszarkę i cały sprzęt do sprzątania, co oszczędza nam bałaganu w innych pomieszczeniach domu typu kuchnia i łazienka.

Przy ocenie funkcjonalności mieszkania należy wybiegać myślowo daleko w przyszłość. Trzeba brać pod uwagę możliwości transformacji mieszkania. Czy przestrzeń którą zastaniemy łatwo podzielić na dodatkowe pokoje, czy można usunąć ściany działowe aby powiększyć obszary. To wszystko to zmiany jakie możemy wprowadzić do mieszkania kiedy przybędzie nam członków rodziny, lub gdy dzieci opuszczą już dom. Jeśli planujemy pozostać w mieszkaniu na starość, należy pod uwagę wziąć również piętro na którym ono będzie się znajdowało, lub obecność windy w budynku. Pomyślmy także o tym czy mieszkanie będzie kiedyś wynajmowane.

W ilości ofert mieszkaniowych jakimi jesteśmy zasypywani ze wszystkich stron ciężko wybrać odpowiednie mieszkanie, które będzie spełniało nasze wszystkie wymagania i potrzeby. Uwzględniając niektóre wskazówki jakie podajemy przy wyborze odpowiedniego mieszkania, łatwiej będzie mam znaleźć mieszkanie naszych marzeń.