Inteligentna kuchnia

lipiec 5, 2016

2-1-min

Lista gadżetów “z przyszłości” w Twojej kuchni

Już Albert Einstein przekonywał, że „stało się przeraźliwie oczywiste, że technologie wyprzedziły już nasze człowieczeństwo”. W jego stwierdzeniu widać jednak strach i obawę przed tym co nowe i niekiedy całkowicie obce.

Dzisiaj, nowoczesna technologia jest nieodłącznym elementem naszego życia, zdaje się nawet, że to ona wyznacza kierunki, w jakich mamy podążać. Dzieje się tak również w nowoczesnych koncepcjach aranżacji wnętrz. Jest to szczególnie widoczne w inteligentnych rozwiązaniach dla kuchni.

O ile nie dziwi nas już zarządzanie monitoringiem w domu przy pomocy smartfona, o tyle patelnie połączone ze smartfonem mogą budzić większe zdziwienie. Zaskakujące propozycje producentów urządzeń kuchennych chcą nam coraz bardziej ułatwić i uprzyjemnić codzienne gotowanie.

Wydawać by się mogło, że wiemy już praktycznie wszystko na temat nowoczesnych rozwiązań, promowanych przez media. Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze kilka mniej popularnych gadżetów, które mogą w przyszłości przyczynić się do prawdziwej, kuchennej rewolucji.

Inteligentna kuchnia w inteligentnym domu

Kuchnia w wielu domach jest centralnym punktem, w którym spędza się bardzo dużo czasu zarówno przy porannej kawie, jak również przy popołudniowej rozmowie z rodziną i przyjaciółmi. O inteligentnej kuchni często mówi się jednak w kontekście inteligentnego domu, czyli traktuje się ją jako pewną część całości nowoczesnej koncepcji.

Kiedy nowoczesne technologie będą stanowiły element każdego pomieszczenia, dostrzeżemy że wpływa to znacząco na nasz komfort i wygodę, podnosząc standardy mieszkania. Nie chodzi jednak tylko o samo posiadanie ciekawych gadżetów, a o to, że pozwalają one na oszczędność czasu i pieniędzy. Inteligentny dom jest jednocześnie domem ekologicznym, który wspiera naturalne środowisko. Co za tym idzie, domownicy oszczędzają koszty za energię, ogrzewanie i media.

Analogicznie więc, inteligentna kuchnia będzie jednocześnie kuchnią oszczędną i pozwalającą na maksymalne wykorzystanie potencjału nowoczesnej technologii. Potrafi wykonywać za nas czynności, które do tej pory wymagały od człowieka większego zaangażowania i wkładu pracy. Tym, co kiedyś robiły ludzkie ręce, dzisiaj zajmują się urządzenia.

1-1-min

Wielofunkcyjna kuchnia, czyli czym jest samoczyszczący piekarnik i oszczędna zmywarka

Wiemy, już jaką kuchnię możemy nazwać inteligentną, czyli co w kontekście wyposażenia mieszkania oznacza to pojęcie. Teraz należy tę wiedzę wykorzystać w praktyce, czyli wybrać takie urządzenia, które będą źródłem naszych oszczędności przy jednoczesnym wykonywaniu za nas jak największej ilości obowiązków.

Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o samoczyszczącym się piekarniku. Nikt z nas nie lubi usuwać tłustych zabrudzeń, które bardzo trudno jest wyczyścić. Jeżeli jednak się ich nie pozbędziemy, przy kolejnym pieczeniu osiadłe w piekarniku resztki mogą zepsuć aromat przyrządzanych przez nas potraw.

Na rynku dostępne są piekarniki z programem „samoczyszczenia”. Wnętrze urządzenia zostaje rozgrzane do ok. 500°C, co powoduje, że wszelkie zanieczyszczenia zamieniają się w pył, który jest łatwy do usunięcia. Pozostając w temacie piekarników, można również zdecydować się na taki, który dzięki odpowiednim funkcjom i programom sam dostosowuje temperaturę do przyrządzanej potrawy.

Wiele osób – a szczególnie kobiet –  nie wyobraża sobie również kuchni bez zmywarki, która niepodważalnie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Oszczędne i nowoczesne zmywarki wyposażone są w czujnik zabrudzenia wody i tym samym ilość pobranej wody dostosowują do wyniku pomiaru. Znacząco wpływa to na obniżenie kosztów eksploatacji.

Trzecim ważnym urządzeniem w kuchni jest lodówka. Obecnie można spotkać takie, które zostały wzbogacone o system Multiflow, zapewniający równomierne chłodzenie, System Twin Cooling gwarantujący niezależne nawiewy do komór chłodziarki i zamrażarki, powłokę antybakteryjną hamującą rozwój bakterii i wiele innych technologii.

W każdej kuchni powinien znaleźć się również zlewozmywak. Aby ograniczyć zużycie wody, można zdecydować się na sterowane baterie, które same regulują temperaturę wody.

Inteligentne inspiracje dla Twojej kuchni

Ciekawym gadżetem kuchennym jest także waga kuchenna połączona z aplikacją na smartfonie. W ten sposób przejmujemy kontrolę nad swoją dietą i z łatwością możemy monitorować kaloryczność potraw i wartości odżywcze spożywanych produktów.

Podobnie jest w przypadku patelni, którą również można połączyć z urządzeniem mobilnym i w ten sposób kontrolować stopień wysmażenia mięsa. Przy pomocy urządzeń mobilnych można zaprogramować jeszcze inne sprzęty, np. ekspres do kawy, który przygotuje nam aromatyczny napój o ustalonej godzinie. Ciekawą propozycją jest również deska do krojenia, która dodatkowo waży krojone na niej produkty.

Kiedy już decydujemy się na „zaprogramowaną” kuchnię, dobrze jest również zadbać o jej perfekcyjne wykończenie. Meble szyte na miarę, czyli meble wykonywane na zamówienie sprawią, że wszystkie elementy będą stanowiły harmonijną całość. Zabudowana kuchnia doskonale sprawdza się szczególnie przy otwartej przestrzeni, gdzie należy ona do strefy dziennej mieszkania.

pexels-photo-89235-2

Kuchnia molekularna i plany na najbliższą i dalszą przyszłość

Już dzisiaj możemy zauważyć, że inteligentna kuchnia to przede wszystkim interaktywność i kompatybilność wszystkich urządzeń, jakie się w niej znajdują. Można nimi sterować przy pomocy urządzeń mobilnych, na których zostały zainstalowane specjalne aplikacje.

Komunikacja pomiędzy urządzeniami sprawia, że przesyłają one między sobą konkretne dane, które są bodźcem do podjęcia odpowiednich działań. Przyszłość kuchni molekularnej jest ściśle związana z coraz to nowszymi koncepcjami, jak np. inteligentne blaty dla kuchni pomysłu potężnego koncernu meblowego IKEA, które mają pojawić się w 2025 roku. Blat będzie rozpoznawał położony na nim produkt i następnie proponował przepisy i pomysły jego przyrządzenia.

Czy taka koncepcja molekularnej kuchni zmierza w dobrym kierunku? Czy rozwój technologii nie doprowadzi do tego, że człowiek będzie całkowicie uzależniony od urządzeń mobilnych i nie będzie potrafił samodzielnie funkcjonować? Czy już niedługo to, co znajdzie się w sałatce warzywnej, będzie zależało od skomputeryzowanej technologii? Trzeba wiedzieć, gdzie leży granica nowoczesności i starać się jej nie przekroczyć – pomimo ogromu możliwości.

 

 

 

 

Autorem artykułu jest Piotr Majewski, entuzjasta nowych technologii i dobrego designu oraz współautor bloga www.morizon.pl/blog