Najczęstsze błędy w sztuce projektowania

January 19, 2016

Lack of space

Podejmując się samodzielnego projektowania naszego mieszkania czy domu popełniamy szereg najczęstszych błędów. Wchodząc do naszego nowo zakupionego „M” jesteśmy pełni inspiracji i zapału do pracy, by stworzyć wnętrza naszych marzeń.

Jednak po pewnym czasie przekonujemy się, że zaprojektowanie mieszkania nie jest wcale takie proste, poczynając od zmiany układu funkcjonalnego mieszkania. Tu napotykamy na wiele problemów natury technicznej. Chcąc zmienić umiejscowienie kuchni czy łazienki zazwyczaj nie wiemy do jakiego pionu instalacyjnego się przyłączyć. Nie potrafimy odróżnić pionu wentylacyjnego i spalinowego. Problemy pojawiają się również w przypadku podłączenia sprzętów do przyłączy wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Na własną rękę nie możemy również przenosić i zmieniać instalacji elektrycznej. Mało tego, problemem stają się jeszcze koszty związane z wszelkimi przeróbkami, które zwykle przekraczają nasz budżet.

Kolejny kłopot pojawia się wtedy gdy chcemy usunąć część ścian, które nam przeszkadzają. Niestety nie wszystkie ściany nadają się do wyburzenia, ponieważ część z nich są ścianami konstrukcyjnymi, i jakakolwiek ich zmiana mogłaby zagrozić katastrofą budowlaną, za którą ponosimy odpowiedzialność. Jeśli jednak koniecznie chcemy przebudować nasze wnętrza powinniśmy poprosić o to specjalistę, który stworzy dla nas odpowiedni projekt. Należy pamiętać także o tym, że każda zmianę w konstrukcji budynku musimy zgłosić do lokalnego wydziału architektury.

Gdy uda nam się już dokonać zmian w układzie funkcjonalnym, pozostaje nam zaaranżować naszą przestrzeń. Częstym popełnianym błędem w tej kwestii jest czerpanie inspiracji z różnych czasopism wnętrzarskich i wizualizacji znalezionych w internecie. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że takie wnętrza ustawiane są specjalnie na potrzeby sesji zdjęciowej, aby wyglądały ładnie i z charakterem. Zwykle na zdjęciach ukazana jest tylko jedna ściana z ustawioną na niej sofą, bądź stołem kuchennym, które maja pokazywać najnowszy design. Wizualizacje natomiast maja zniekształcona perspektywę i pokój który wydaje się mały, funkcjonalnie urządzony, w rzeczywistości jest ogromnym salonem. Gdy próbujemy wstawić meble podobne jak na obrazku do naszego wnętrza często okazuje się że nie mieszczą się one na metrażu jaki posiadamy.

Chcąc urządzić mieszkanie zgodnie z bieżącymi trendami i modą często decydujemy się na zakup mebli i sprzętów w dość nietypowych kolorach czy wzorach. Ale jak wiadomo trendy są krótkotrwałe. Lepiej wybrać proste, nieskomplikowane w swej bryle meble, a charakter wnętrzu nadawać aktualnie modnymi dodatkami. Dobrą decyzją jest również zakup mebli zwanych ikonami design, bo będzie wiadomo, że one będą nas cieszyć jeszcze długie lata.

Nie zapominajmy o myśleniu całościowym. Nie projektujmy poszczególnych pomieszczeń oddzielnie, starajmy się spojrzeć na nasze mieszkanie jak na jedno wnętrze. Utrzymajmy jeden charakter we wszystkich wnętrzach i nie mieszajmy stylów by nie stworzyć wrażenia bałaganu i nieprzemyślanych decyzji.

Kolorystyka we wnętrzu też jest nie lada wyzwaniem. Dobrać odpowiednio kolory do siebie, aby grały ze sobą harmonijnie, i nie drażniły oka jest sztuką bardzo trudną. Największym błędem popełnianym w tym obszarze jest łączenie ze sobą wielu odcieni tego samego koloru. Przeważnie ściany malujemy na pastelowe kolory, dodajemy w tym samym kolorze, tylko mocniejszym, zasłony, dywan i kanapę. Lecz nie chodzi tu też o to aby wszystkie sprzęty były w innych kolorach. Świetnym pomysłem jest wprowadzenie do wnętrza jednego akcentu kolorystycznego, który będzie przyciągał uwagę i będzie stanowił centralny element pokoju.

Kolejnym błędem w projektowaniu ścian, otworów wejściowych i sufitów jest udziwnianie i nakładanie na siebie różnych form. Fantazyjnie wycięte otwory drzwiowe, czy wielo poziomowe sufity mogą drażnić oko bądź przytłaczać podczas dłuższego przebywania w danym miejscu. Należy pamiętać o oszczędności form, i przeroście formy nad treścią. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenia w suficie wielu stref świetlnych, co pozwala zbudować nam w przyszłości odpowiedni klimat.

Często stosujemy w naszych wnętrzach zabudowy karton-gipsowe. Pamiętajmy, aby stawiać je tylko w miejscach gdzie są one niezbędne, w innym przypadku będą zabierać tylko miejsce, będą skutecznie utrudniać komunikację i bez sensu zmieniać ustawność pokoju.

Posadzki też często sprawiają nam wiele trudności. Często chcemy połączyć ze sobą salon i kuchnię i nie wiemy jak ułożyć posadzki w taki sposób aby ładnie wyglądały i przenikały się wzajemnie. Największym błędem jest stosowanie dziwnych zaokrągleń, skosów i wcięć. Równie często dobieramy do siebie kolory paneli i płytek w taki sposób, że nijak do siebie nie pasują. Dobrym rozwiązaniem jest w tym wypadku poprosić eksperta o pomoc. On dysponuje wieloma różnymi wzornikami podłóg i ceramiki, i na pewno nie będzie miał problemu z dopasowaniem odpowiednich wzorów i odcieni.

Problemów również nastręczają nam zwykłe gniazda, włączniki i lampy. Często zdarza się ze projektujemy gniazdo lub włącznik na jakiejś wysokości, a gdy przyjeżdżają sprzęty i meble zasłaniają nam dostęp do nich.

Czasami podoba nam się w sklepie, lub wypatrzony gdzieś na stronie internetowej żyrandol. Zamawiamy go i kupujemy, jednak gdy dotrze on już do naszego domu okazuje się, że jest za duży do naszego pomieszczenia, wisi strasznie nisko i ciągle zawadzamy o niego głową. Dzieje się tak dla tego, że często nie zdajemy sobie sprawy, że w sklepie bądź na zdjęciach prezentowane są pomieszczenia znacznie wyższe od naszego, a nie sprawdzimy jakie wymiary ma żyrandol.

Dodatki to jest to co wprowadza niepowtarzalny klimat do naszych wnętrz, ale nie należy także z nimi przesadzać. Ramki, poroża i inne dekoracje ścienne nie powinny wisieć chaotycznie. Chcąc stworzyć domową galerię zdjęć postarajmy się o jeden kształt lub kolor ramek i powieśmy je według systemu wyrównując górną lub dolną krawędź.

Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza element graficzny, nie zawsze musimy wybierać kolorowe tapety, bo nie każda tapeta będzie dobrze wyglądała w każdym wnętrzu. Najczęściej popełnianym błędem jest sugerowanie się ładnie zrobionymi wizualizacjami z dobrze dobranymi meblami do tapety. Zdecydujmy się na powieszenie obrazu, plakatu bądź grafiki, które będzie można łatwo zdjąć w razie potrzeby. Ciekawym rozwiązaniem są ogólno dostępne aplikacje i naklejki ścienne, które równie łatwo usunąć bez większych uszkodzeń.

Często popełniamy błędy również przy doborze tkanin i materiałów. Dość odważne wzory i intensywne kolory w połączeniu z nagromadzeniem wielu dodatków sprawiają, że nasze wnętrza wydają się być zagracone.

Najczęściej popełnianym błędem w projektowaniu łazienki jest nieodpowiednie dobranie formatu i koloru płytek. Także lustra projektowane są w nieodpowiednich miejscach i na nieodpowiedniej wysokości. Powoduje to niezbyt wygodne korzystanie z nich.

Lustro może być doskonałym dodatkiem uzupełniającym wnętrze, może je poszerzać lub wydłużać.  Trzeba pamiętać jaki efekt da ono w naszym wnętrzu.

Akustyka to najbardziej problematyczna część w projektowaniu wnętrza i tu właśnie powstają największe błędy, które przeszkadzają głównie naszym sąsiadom. Często kładziemy drewniane podłogi i zapominamy o dywanach, a rano biegając w szpilkach po mieszkaniu szykując się do pracy, budzimy wszystkich dookoła.

Projektując pokoje dziecięce często decydujemy się na daną tematykę. Może być to dobrym pomysłem gdy potrafimy dobrać odpowiednie sprzęty i ich ilość, w przeciwnym razie może spowodować to wrażenie natłoku i przytłoczenia.

Zieleń jest nieodłączną częścią naszego życia. Chcąc zbliżyć się do natury wprowadzamy do naszego wnętrza roślinność różnego rodzaju. Błędem jest to, że nie posiada ona własnego konkretnego miejsca. Często kwiaty stawiane są na meblościankach bądź brzydkich stojakach. Powinniśmy znaleźć dla nich miejsce gdzie będą wyeksponowane, a jednocześnie nie będą przeszkadzały.

Ostatnim i największym popełnianym błędem jest zakup mebli i elementów wyposażenia przed sprawdzeniem wymiarów wnętrza, otworów drzwiowych i wymiarów windy do wprowadzenia ich do mieszkania. Nierzadko zdarza się, że sofa jest tak duża, że stolik znacznie przesunął nam się w stronę komunikacji i nie możemy przejść. Największa irytacja pojawia się wtedy gdy nie możemy mebli wnieść do mieszkania bo w żaden sposób nie mieszczą się w otworze drzwiowym.

Ostatecznie zdenerwowani już wszelkimi problemami związanymi z urządzeniem mieszkania, działamy impulsywnie, kupując i dobierając sprzęty, które w późniejszym zestawieniu nie pasują do siebie.